Lektor do filmów

Lektor do filmów to ważny element marketingowy. Dzięki ścieżce lektorskiej każdy film czy animacja zyskają profesjonalny wymiar. Posłuchaj naszych głosów.

Mamy bazę lektorów do filmów i nie zawahamy się jej użyć!

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz głębokiego 'radiowego’ głosu do swojego filmu czy chcesz podkreślić ludzki empatyczny charakter swojej usługi w animacji wyjaśniającej, warto zainwestować w usługi profesjonalnego lektora. Rezultatem będzie film, który widzowie odbiorą jako bardziej profesjonalny, wyprodukowany z dbałością o każdy szczegół. Zasadniczo mamy dwa typy nagrań lektorskich:

Voice-over czyli 'szeptanka’, znana czasami po prostu jako 'lektor’. Lektor czyta wszystko jednolitym głosem (bez gry aktorskiej) i jest nakładany na film dodatkowo, nie jest zastępowana oryginalna ścieżka audio w filmie.

Dubbing zastępuje głosy postaci w filmie i dzięki niemu każda postać ma inny głos. Można to porównać do słuchowiska radiowego. W ten sposób robione są np. filmy Disneya i najlepsze audiobooki.

Przez lata produkcji filmowej współpracowaliśmy z wieloma lektorkami i lektorami, nagrywając teksty zarówno w języku polskim jak i angielskim. Nasi lektorzy użyczali swoich głosów do reklam internetowych i telewizyjnych, filmów o tematyce społecznej, ekologicznej, a nawet 2-godzinnych filmów szkoleniowych!

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.

Jak możemy Ci pomóc?

Audiobooki i podcasty (wiele stron tekstu)

Dubbing do filmów i animacji

Filmy na media społecznościowe

Nagrania do aplikacji mobilnych, call center, itp.

Jak przebiega realizacja nagrania lektora do filmów?

retro mikrofon lektorski

Lektor naczytuje tekst przygotowując się do finalnego czytania, planując pauzy, oddechy w skrypcie. Czasami potwierdzamy z klientem jak wymówić niektóre słowa (np. nazwy produktów).

Nagrywamy głos lektora w studiu, najczęściej w kilku podejściach, aby wybrać najlepszą wersję.

Czyścimy dźwięk – usuwamy oddechy, mlasknięcia i inne niepotrzebne dźwięki, usuwamy delikatny szum w tle, redukujemy sybilanty (wtyczka typu 'deesser’).

Wzmacniamy dźwięk – używamy korekcji (’eq’), kompresji dźwięku oraz innych zabiegów, aby głos brzmiał jeszcze lepiej i dobrze pracował z muzyką.

Na koniec miksujemy dźwięk ze ścieżką muzyczną oraz efektami dźwiękowymi filmu i po eksporcie do .wav przekazujemy klientowi gotowy plik.

 

Ile kosztuje lektor do filmów?

Cena nagrania lektorskiego składa się z kilku elementów:

  • wynagrodzenia lektora za samo nagranie
  • opłaty za studio nagraniowe i czyszczenie dźwięku
  • opłaty licencyjnej na wybrane pola eksploatacji (np. film na YouTube będzie wielokrotnie tańszy niż reklama TV)

Więcej na temat nagrań lektorskich przeczytasz na blogu filmowym Streetvid.pl

Nasi lektorzy mają różne poziomy cenowe, różne są też pola eksploatacji, terminy i charakter nagrań, dlatego każde zlecenie wyceniamy indywidualnie. Co przygotować do pytania o wycenę?

Pola eksploatacji, język (w tej chwili dysponujemy lektorami polskimi i angielskimi), tekst do nagrania (lub ilość stron – w dowolnym edytorze tekstu sprawdzisz ilość znaków ze spacjami, standardowa strona to 1800 znaków). W przykładzie obok mamy 2 rozpoczęte strony tekstu.

licznik słów

Przykładowe ceny nagrań lektorskich

Generalnie krótkie (do 5 min) nagranie do wykorzystania na YouTube i stronie internetowej firmy lub do komunikacji wewnętrznej wraz z przekazaniem praw autorskich kosztuje poniżej 1000 zł, w niektórych przypadkach nawet połowę tej kwoty. Z drugiej strony dubbing do filmu 90 min zawierający specjalistyczne słownictwo – np. nagranie szkolenia wewnętrznego, które międzynarodowa korporacja chce spolonizować – to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Reklamy z dystrybucją w ogólnopolskiej telewizji, radiu i kinach to również koszt kilku tysięcy złotych.

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.

Jak działamy?

Oto nagranie audiobooka „Co w paszczy piszczy?” gdzie lektorem był Łukasz Talik

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.