Podstawowy zestaw do streamingu

07.03.2022Wiedza

Postprodukcja i montaż filmowy

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie rozmowa z koleżanką, instruktorką jogi, która chciała prowadzić zajęcia jogi online na jak najlepszym poziomie. Pytała o zestaw do streamingu, który będzie najtańszym dobrym rozwiązaniem. W rozmowie doszliśmy do tego, że do osiągnięcia dobrej jakości spotkań najważniejsze są trzy elementy: kamerka, oświetlenie i dźwięk.

W tym wpisie omówię minimalny zestaw do streamingu, oparty na smartfonie oraz zestaw ze średniej półki, gdzie transmisja odbędzie się przez laptopa. Zakładam, że jedno bądź drugie urządzenie masz w swoim zasięgu, dlatego możesz zacząć praktycznie od razu.

Dzisiejsza technologia umożliwia Ci rozpoczęcie streamowania praktycznie od razu. Mając do dyspozycji smartfon, łącze internetowe i pomysł, możesz swój pierwszy streaming zacząć już teraz.

Zestaw do streamingu na poziomie budżetowym

Ten zestaw oparty jest o smartfona, tego, którego już masz. Jego aparat czy procesor nie musi być najnowszy, po prostu wystarczający, żeby działało. Do takiego zestawu do streaming potrzebujesz:

  • uchwyt do smartfona, najtańszy plastikowy będzie ok.
  • statyw stołowy, np. Manfrotto Pixie Evo lub ramię z uchwytem (‘magic arm + clamp’)
  • światło LED, typu ring light ze ściemniaczem (‘ring light dimmer’)
  • mikrofon Rode VideoMic Me-C (link do strony producenta)

Wybrałem światło pierścieniowe (ang. ‘ring light’) zamiast małego panelu LED ze względu na większą powierzchnię świecenia, co przekłada się na równiej oświetloną twarz i miękkie cienie.

Jeśli dobrze poszukasz, rozważysz produkty używane lub chińskie aukcje, prawdopodobnie zamkniesz się w budżecie 350-450 zł. Taki zestaw możesz później rozbudować.

Warto również rozważyć zestaw Rode vlogger kit (USB-C dla telefonów z Androidem, jest też wersja dla produktów Apple), który kosztuje nieco powyżej 500 zł i zawiera światło, statyw stołowy i mikrofon.

Na naszym smartfonie warto mieć aplikację Streamlabs, która pomaga zarządzać procesem streamingu w telefonie. Oczywiście istnieją też inne aplikacje na oba systemy. Warto aby aplikacja do live streamingu miała możliwość zmieniania bitrate’u (‘adaptive bitrate streaming’), czyli dopasowania do aktualnej prędkości łącza. Warto też korzystać z solidnego wi-fi lub jeśli to możliwe, łącza stałego.

Jeśli chodzi o ustawienia smartfona – wyłączamy wygaszanie ekranu, podłączamy telefon do ładowarki lub power banka, aby nie musieć martwić się brakiem prądu. Przed rozpoczęciem streamingu warto zrobić krótką próbę obrazu i dźwięku, aby Twoi widzowie zobaczyli materiał jak najlepszej jakości.

tlo scenografia w filmie vlog

Zestaw do streamingu na poziomie średnim

  • kamerka Logitech Streamcam (link do producenta) (400-500 zł)
  • statyw stołowy lub fotograficzny (100 zł)
  • zestaw bezprzewodowy Rode Wireless Go (link do producenta) (700-800 zł)
  • większe światło pierścieniowe lub panel LED (400-800 zł)

Kamerki Logitech znane są w branży streamingowej od lat. Legendarny model Logitech 920 został wreszcie zastąpiony modelami Streamcam i Brio 4k. Polecam ten pierwszy, ze względu na lepszą jakość video Full HD przy mniejszych szumach, a także nieco niższą cenę. Brio 4k w testach na YouTube, które oglądałem miała więcej szumów, a rozdzielczości 4k do streamingu nie poleca się używać, ponieważ zatyka łącze internetowe.

Statyw stołowy wybieramy kiedy prowadzimy zajęcia przy biurku lub na stojąco z bliska – wtedy możemy postawić go na szafce czy półce. Do działań w przestrzeni polecałbym raczej prosty rozkładany statyw fotograficzny (najtańszy aluminiowy będzie ok) lub nawet najtańszy statyw oświetleniowy (ok 30 zł), tylko koniecznie z gwintem 1/4 cala na końcu. W tym miejscu zamontujemy kamerkę internetową.

Jeśli chodzi o bezprzewodowe mikroporty audio, to jest to najdroższy element zestawu do streamingu na tym poziomie. Dzięki pozbyciu się kabli, możemy przenosić głos prowadzącej zajęcia po całym pomieszczeniu, co jest idealne do zajęć ruchowych, np. jogi czy fitness online. Istnieje druga wersja (Rode Wireless GO II) z dwoma nadajnikami, idealna do wywiadów, jednak tutaj mówiliśmy o zestawie dla jednej osoby prowadzącej zajęcia online. Znam też firmy Saramonic i Boya, których produkty na początku naśladowały rozwiązania droższych firm, a ostatnio zaczęły wypuszczać całkiem sensowny sprzęt. Na tym etapie jednak uważam, że lepiej zainwestować od razu w produkty firmy Rode, które mają doskonałą jakość w umiarkowanej cenie.

Podstawowy zestaw do streamingu

Oświetlenie jest ważne, aby cały kadr był dobrze widoczny. Jeśli zamierzamy znajdować się dalej od kamery, światło powinno znaleźć się bliżej nas lub świecić mocniej. Dlatego warto na tym etapie zainwestować w większą i lepszą lampę pierścieniową. Dobrze, aby wartość CRI była powyżej 90, aby można było zmieniać temperaturę barwną, aby lampa miała dość dużą moc (powyżej 50 W). Dobrze też mieć opcje zasilania zarówno przez zasilacz, jak i baterie. Najczęściej używane są baterie w standardzie Sony NP-F, chociaż coraz częściej można spotkać zasilanie przez USB-C. Ponieważ światła led kosztują od 100 do 100 000 zł, postaram się polecić w miarę tanie ale rozsądne rozwiązanie. Firma Yongnuo produkuje tanie ale niezłe lampy, trzymające podstawowe parametry. Ring light, w zależności od wielkości i mocy mają nazwy modeli YN308, YN408 aż po YN808 i ceny od 200 do 800 zł.

Wspomniane panele LED to opcja kiedy mamy więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Można wtedy taki panel ustawić na statywie dalej od kadru (lub podwiesić pod sufitem), dodać dyfuzor, a wtedy źródło światła będzie bardziej miękkie. Ja używałem przez całe lata panelu Aputure 672. Jest to plastikowy panel LED z dobrej jakości diodami, pilotem i opcją zasilania z zasilacza lub baterii Sony NP-F.

Zestaw wpinamy do laptopa. Laptop podłączamy do routera kablem Ethernet. Jeśli nie ma takiej możliwości, ogranicz rozdzielczość nadawania do 720p, ze względu na większą szansę utrzymania płynności streamu. Warto używać do kontroli kamery i dźwięku darmowego oprogramowania OBS – Open Broadcast Studio. Wtedy ustawiamy naszą wykrytą kamerę jako wejście wideo, ustawiamy wpięty kablem jack-jack mikroport Rode jako wejście audio. Dodajemy grafiki opisujące nasz kanał i eksportujemy zmiksowany obraz jako wirtualną kamerę internetową do naszego serwisu streamingowego – YouTube, Twitch, Facebook czy co tam chcemy.

Specjalne ujęcia filmowe

Jaki zestaw do streamingu wybrać?

Zastanawiając się nad streamingiem, warto też znaleźć do tego ciekawą przestrzeń w naszym domu, biurze lub studiu. Poświęciłem temu osobny wpis na tym blogu.

Warto też mieć wstępnie opracowany pomysł. Rozpisz na kartce jakie rodzaje odcinków będziesz nagrywać, jak ma w przyszłości zarabiać Twój kanał, jak chcesz zdobywać nowych widzów, jakie treści nagrywać. Im więcej zaplanujesz na tym etapie, tym spójniej będzie wyglądał Twój pierwszy live streaming.

Zestaw do streamingu może mieć rozmiary małego studia wideo, może być też niewiele większy niż smartfon. Dobierz swój zestaw w zależności od charakteru Twoich filmów, budżetu, mobilności i przede wszystkim potrzeb. Weź też pod uwagę, że te potrzeby mogą się zwiększyć kiedy Twój kanał zyska podstawową popularność w Internecie. Czego Ci serdecznie życzę :)

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.