Jak naturalnie czytać z telepromptera?

02.09.2020Wiedza

płynne czytanie jest ważne

Jak naturalnie czytać z telepromptera? Jak spowodować, aby widz miał wrażenie, że wypowiadamy się naturalnie i spontanicznie? Z pewnością to kwestia praktyki i z czasem będziesz lepiej radzić sobie przed kamerą. Natomiast istnieje parę wskazówek, które pozwolą nam brzmieć naturalnie.

Naturalne mówienie i czytanie to umiejętność łącząca kilka aspektów – poprawną dykcję, kierowanie intonacją, kontrolę oddechu, mowę ciała, a nawet umiejętności aktorskie. Warto ćwiczyć te umiejętności świadomie, aby stać się lepszym mówcą i lepiej prezentować się przed kamerą.

Czytaj płynnie

Naturalne płynne czytanie nie przychodzi każdemu tak samo łatwo. Praktyka czytania na głos ułatwia nam śledzenie wzrokiem całych grup wyrazów. Można to poprawić kończąc jeden z kursów szybkiego czytania lub robiąc samodzielnie ćwiczenia z takich kursów. Znajdziesz je w książkach, na blogach oraz na YouTube. Generalnie chodzi o rozmiękczenie wzroku, aby obejmował szersze pole widzenia. Wtedy widzimy nie tylko czytany wyraz, ale też kilka wyrazów, a nawet wraz z praktyką, linijek tekstu. Poprawia to płynność czytania, dzięki czemu komfortowo możemy prowadzić myśl, a nawet na bieżąco korygować drobne błędy. Płynne czytanie pozwala nam również prawidłowo zakończyć zdanie twierdzące lub pytanie.

 

Intonacja

Warto zwrócić uwagę na intonację. Przy zdaniach twierdzących i przeczeniach intonację na końcu zdania kierujemy w dół, a przy pytaniach intonację na końcu kierujemy w górę. Warto o tym pamiętać nagrywając filmy, ponieważ nasi widzowie powinni wiedzeć kiedy kończymy jedną myśl, a zaczynamy następną. Kiedy wyliczamy punkty czy elementy całości często utrzymujemy intonację rosnącą aż do ostatniego punktu listy.

Ćwiczyć czytanie na głos możemy czytając codzienną prasę, czytając dzieciom na dobranoc, recydując poezję lub nawet czytając tego bloga na głos. Zwróć wówczas uwagę kiedy zmieniasz ton głosu, na trudne zbitki językowe, intonację oraz stabilne tempo czytania. Jeśli masz problem ze skupieniem się jednocześnie na kontroli tych elementów, nagraj się dyktafonem w smartfonie i przesłuchaj nagranie wprowadzając poprawki w kolejnych wersjach.

Ustaw wielkość tekstu i odległość od kamery

Jeśli masz wadę wzroku lub odległość od telepromptera jest duża, warto ustawić większy font w aplikacji promptera, aby uniknąć mrużenia oczu podczas czytania tekstu.

Podczas nagrań zwróć też uwagę czy nie widać oczu przeskakujących po linijkach tekstu. Jeśli to się dzieje, odsuń kamerę trochę dalej od mówcy.

Optymalna odległość to między 2 a 3 metry, wtedy wszystko widać na teleprompterze, a nie występuje efekt patrzenia powyżej lub poniżej obiektywu, ani nie widać ruchu gałek ocznych podczas czytania.

płynne czytanie jest ważne

Nagrywaj w częściach

Nagrywaj tekst fragmentami. Jeśli pomylisz się podczas nagrania, od razu zatrzymaj się i cofnij do początku danej myśli. Możesz też klasnąć albo pomachać do kamery, aby podczas montażu łatwo było zauważyć ten moment. Następnie weź głęboki oddech, odczekaj 2 sekundy i rozpocznij myśl ponownie. Z czasem i doświadczeniem Twoje fragmenty będą coraz dłuższe.

Naturalne płynne czytanie i mówienie to ważna umiejętność, kiedy występujemy przed innymi. Używamy jej nie tylko w pracy czy szkole, ale również w domu. Kiedy będziesz następnym razem czytać książkę, zrób to na głos.

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.