Pionowe wideo króluje w 2022

15.01.2022Wiedza

spotkanie online

Coraz częściej mamy zapytania o filmy produktowe czy wizerunkowe w formacie pionowym. Mamy już kilka takich realizacji na koncie. I jest ciekawie.

Trend vertical video w ostatnich latach wzrasta gwałtownie. Kilka lat temu aplikacja YouTube pozwoliła na oglądanie pionowego video na pełnym ekranie. Format 9:16, czyli np. 1080×1920 px staje się nowym standardem. Inne media społecznościowe, m.in. TikTok, Snapchat czy Instagram, uczyniły pionowe wideo jedyną (lub najlepiej widoczną) opcją publikacji treści.

Jako, że te media społecznościowe są przede wszystkim gigantycznymi narzędziami marketingowymi, zapotrzebowanie na pionowe filmy wzrasta. Według badań, pionowe wideo ma trzykrotnie większą szansę na obejrzenie niż wideo poziome (źródło: Reinreel).

W roku 2022, użycie pionowego wideo wzrośnie o ponad 50%. Na Facebooku i Instagramie, pionowe wideo ogląda 40% więcej osób niż przy wideo kwadratowym. (źródło: Reinreel)

Gdzie stosować pionowe wideo?

Pionowe wideo zazwyczaj nagrywane i oglądane jest na smartfonach trzymanych w dłoni. Jeśli jednak nagrywasz filmy kamerą czy bezlusterkowcem, oraz jeśli wymaga tego zlecenie, również warto zadbać o format pionowy dla każdego ujęcia.

Tak właśnie zrobiliśmy podczas nagrań 3 klipów „Maty taneczne – Be Yourself”, kiedy w trakcie projektu okazało się, że przydadzą się również formaty: kwadratowy (na Instagrama) i wideo pionowe (na potrzeby TikToka).

Jak to zrobiliśmy? Przede wszystkim rejestrowaliśmy kadry szerzej i w rozdzielczości 4k, aby móc później podczas montażu skadrować ujęcie do poziomu, kwadratu lub pionu. Niektóre ujęcia nagrywaliśmy oddzielnie w poziomie i w pionie, aby lepiej skadrować postać bohaterki.

Tutaj zobaczysz cały projekt „Maty taneczne – Be Yourself”.

Pionowe wideo króluje w 2022

Porównując wideo pionowe i poziome oczywiście zauważymy różnicę. Stworzenie identycznych wersji filmu nie jest możliwe, bo format filmu wpływa na jego odbiór. Niektórzy twórcy kina pozostali przy formacie 4:3, charakterystycznym dla starszych filmów, niektórzy filmy kadrują z przeznaczeniem do sal kinowych w formatach 2:1 i jeszcze szerszych. Niektórzy celują w platformy online typu Netflix czy HBO Go, wtedy kadrują filmy do formatu 16:9, standardowego obecnie na Smart TV i monitorach komputerowych, oraz w ok. 40% urządzeń mobilnych.

Zobaczmy przykładowe ujęcia z dwóch naszych klipów reklamowych i porównajmy kadry. Dodatkowo, jeden z kadrów został przeskalowany pod kątem wideo pionowego, a drugi został nagrany w dwóch formatach oddzielnie. Widzisz różnicę?

Tutaj zobaczysz cały projekt „Maty taneczne – Be Yourself”.

pionowe wideo
pionowe wideo gosia
poziome wideo
poziome wideo

Przygotuj się na pionowe wideo

W roku 2022, kiedy powstaje ten wpis, szacuje się, że 75% filmów na smartfonach będzie oglądane w pionie. Nie da się tego trendu zawrócić czy usunąć. I dobrze. Będzie to prowadziło do konieczności dodatkowych ustaleń z klientem i przygotowań przed nagraniem. Już na etapie storyboardu warto rozpracować format pionowy, aby nie zdziwić się na planie.

Z pewnością wytworzy się też sekcja agencji video ze specjalizacją i fokusem na pionowe wideo. Takie firmy będą obsługiwać klientów umieszczających swoje filmy na TikToku, Instagramie i w relacjach Facebooka. To niesamowicie dynamicznie rozwijające się obszary, gdzie firmy coraz częściej widzą potencjał marketingowy.

Poniżej znajdziesz dwa klipy w formacie pionowym, których użyłem jako przykładów w tym wpisie. Jeśli potrzebujesz pionowego wideo, bądźmy w kontakcie.

wideo pionowe czy poziome

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.