Najlepszy darmowy program do montażu video

17.04.2021Wiedza

Postprodukcja i montaż filmowy

Na rynku niełatwo znaleźć dobry a darmowy program do montażu video. Mamy rozwiązania całkowicie amatorskie, które umożliwiają przycięcie naszych klipów na początku i końcu, zestawienie ich razem i eksport do pliku końcowego w wybranym formacie. Można to porównać do programu MS Paint – nie jest idealny, nie jest nawet dobry, ale do bardzo podstawowych zadań wystarczy.

Mamy też rozwiązania półprofesjonalne rozwijane latami, które mają wiele funkcji, umożliwiają całkiem zaawansowaną edycję plików i eksport do wielu formatów. Trzeba uczyć się ich od nowa, nie mają wyrobionej ergonomii, a montaż często trwa długo, gdyż są to narzędzia raczej do prostych działań. Jeśli chcemy przesiąść się na zaawansowane narzędzia, będzie trzeba poznać je od zera.

Są też programy zgodne ze standardami branży filmowej. Funkcje konfigurowania skrótów klawiszowych, akceleracja sprzętowa, LUTy,  dedykowane panele, które znacząco przyspieszają edycję. Tutaj darmowego software’u praktycznie nie ma – można pobrać darmową 30-dniową wersję Adobe Premiere Pro, AVID czy Sony Vegas. Można spróbować wersji okrojonych typu Premiere Elements, można też kombinować z licencjami, czego nie polecam. Ale król jest jeden. Najlepszy darmowy program do montażu video to bez dwóch zdań Blackmagic Davinci Resolve. Omówimy tutaj kilka jego cech.

 

Najlepszy darmowy program do montażu video to bez dwóch zdań Blackmagic Davinci Resolve. Umożliwia import plików z praktycznie wszystkich kamer na rynku, zaawansowaną edycję klipów filmowych, kolorowanie, udźwiękowienie i eksport do wszystkich potrzebnych formatów plików.

Gdzie pobrać darmowy program do montażu video?

Występują dwie wersje programu Blackmagic Davinci Resolve – podstawowa i 'studio’. Ta druga jest wersją płatną, zawiera dodatkowe efekty video, odblokowuje kilka funkcji i eksport plików do rozdzielczości 4K i wyższych. Wersja studyjna jest dodawana do wszystkich kamer Blackmagic, można ją też kupić oddzielnie w cenie ok. 1400 zł. Jednak do większości zastosowań w zupełności wystarczy podstawowy Davinci Resolve.

Davinci Resolve jest rozwijany od lat – na czas pisania tego artykułu występuje w wersji 17. Jest dostępny na platformy Mac OS, Windows i Linux.

Co można zrobić przy użyciu darmowej wersji Davinci Resolve?

Interfejs DaVinci Resolve jest podzielony na zakładki, które skupiają wszystkie narzędzia potrzebne na każdym etapie edycji video. Pomiędzy zakładkami interfejsu przełączasz się jednym kliknięciem myszki. Oto wyjaśnienie poszczególnych elementów interfejsu.

Media – służy do organizacji plików audio, video i obrazów. Pozwala przeglądać pliki i wybrać ujęcia które wmontujemy do filmu.

Cut – pozwala przyciąć wybrane klipy i przygotować je do dalszego montażu.

Edit – możesz tutaj ułożyć klipy w kolejności, połączyć je kilkunastoma dostępnymi przejściami, dodać zdjęcia i inne elementy graficzne.

Fusion – tutaj nakładasz efekty wizualne, napisy i animacje na zmontowane klipy. Obsługuje klatki kluczowe znane z innych programów.

Color – służy do kolorowania klipów filmowych. Popraw kontrast, barwę, nasycenie, nałóż LUT. Możliwe jest łączenie i grupowanie efektów.

Fairlight – zestaw narzędzi audio. Możesz zmieniać głośność poszczególnych klipów, dodawać dodatkowe dźwięki i efekty audio.

Deliver – eksport zmontowanego filmu do popularnych formatów filmowych do wysłania na YouTube i media społecznościowe.

 W ustawieniach programu możesz też sprawdzić i zmienić skróty klawiaturowe do poszczególnych funkcji. Aby ułatwić montażystom przesiadkę z innego oprogramowania (np. Sony Vegas czy Adobe Premiere), dostępne są szablony skrótów przeniesione z wymienionych programów. Do tego wszystkie standardowe skróty typu kopiuj/wklej (ctrl+c/ctrl+v) działają tak jak w innym oprogramowaniu.

Akustyka w studiu

Chcesz lepiej poznać ten darmowy program do edycji video?

W Internecie dostępnych jest mnóstwo poradników i tutoriali opisujących podstawowe i zaawansowane opcje montażu w DaVinci Resolve. Jeśli potrzebujesz bezpośredniego nauczania, gdzie będziemy pracować na Twoim konkretnym materiale filmowym i będziesz mieć możliwość zadawania na bieżąco pytań – prowadzimy 4-godzinne warsztaty online z obsługi podstawowych funkcji Resolve. Na życzenie warsztaty można skrócić lub wydłużyć, w zależności od potrzeb klienta. Warsztaty prowadzimy indywidualnie, jest też wersja dla małych zespołów. Szczegóły w sekcji Warsztaty.

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.