Jakie formaty wideo w social media?

08.02.2022Wiedza

złoty podział golden ratio

Format poziomy każdy widz zna. Jednak w ostatniej dekadzie na ekrany naszych urządzeń trafiły fotki i filmy w dość niszowych formatach ekranowych. Mowa oczywiście o kwadratowych i pionowych kadrach.

Popularność pionowego i kwadratowego wideo w mediach społecznościowych stale rośnie i od kilku lat zauważają to też twórcy filmowi. Jakie formaty wideo w social media należy stosować? Zobaczmy.

Pionowe wideo jest wg badań bardziej angażujące dla odbiorców, ponieważ nie muszą przekręcać smartfona i widzą film na całej jego powierzchni.

Trójpodział kadru

Dwie linie pionowe, dwie linie poziome – tworzą siatkę, która dzieli nasz kadr na 9 równych prostokątów. Dlaczego to takie ważne? Wynika to ze złotego podziału, który już w starożytności używany był jako swoisty szablon, gwarantujący dobre rozłożenie elementów. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o kolumny w greckim Akropolu, obrazy Michała Anioła czy kadry Roger Deakinsa. Trójpodział jest przydatny we wszystkich sztukach wizualnych.

Jakie formaty wideo w social media?

Postać pokazywana na zdjęciu i w filmie powinna być lekko zwrócona w jedną ze stron i po tej stronie mieć więcej przestrzeni i kompozycyjnego 'oddechu’. Za plecami postaci pozostaje dużo mniej miejsca. Widać to na powyższym przykładzie – kobieta wykonuje gest, w którym dłoń sięga do kolejnej linii w narysowanej na zdjęciu siatce podziału. To skupia nasz wzrok w pierwszej kolejności na jej twarzy, a w drugiej na geście dłonią. Tak podróżuje po obrazie nasza uwaga – od lewej do prawej, od góry do dołu. Na siatce mamy też cztery punkty przecięcia – to tzw. punkty mocy (ang. 'power points’), w których powinniśmy umieścić kluczowe dla danej sceny elementy. W tym przypadku twarz osoby i to co ona pokazuje są najważniejszymi elementami kadru i spokojnie możemy go uznać za prawidłowy.

Poniżej kilka innych przykładów kadrowania. Niezależnie od planu – czy jest to zbliżenie, plan amerykański czy nawet ogólny – postać jest umieszczona w 1/3 szerokości kadru, a jej głowa przypada w okolicach 1/3 wysokości kadru. Dla kompozycyjnej równowagi, jej prezentacja pokazana jest na 2/3 szerokości kadru. W ten sposób uzyskujemy balans. Nawet po zamianie miejsc postaci i animacji, balans jest utrzymany. Te rodzaje kadrów są idealne do prezentacji wiedzy, używamy ich najczęściej w naszych filmach eksperckich do prezentacji animowanych danych podczas wypowiedzi osoby.

Jak kadrować postać w pionie i kwadracie?

Tworząc filmy do social media, prawdopodobnie przez większość czasu będziemy skupiali się na postaciach. Nagrywając vlogi, gry, filmując sesje mody, instruktaże gotowania czy majsterkowania – w każdej z tych form postać jest centralnym elementem.

Niezależnie od formatu, teoretycznie postać w kadrze powinna mieć  za plecami krawędź kadru, sama zajmować miejsce w 1/3 szerokości kadru, a przed sobą mieć 2/3 kadru wolnej przestrzeni. To kompozycja asymetryczna. Postać w tej kompozycji może być skierowana w lewo lub w prawo, zawsze mając przed sobą przestrzeń szerokości 2/3 kadru.

Jeśli wybierzemy kompozycję centralną, postać jest pośrodku kadru, w tych samych odstępach od każdego z boków.

formaty wideo social media pion 9:16
formaty wideo social media kwadrat 1:1
formaty wideo social media pion 9:16

Kwadratowe wideo 1:1

W przypadku kwadratu postać siedząca przy biurku będzie w idealnych proporcjach. Łatwo też będzie zrobić zbliżenie na twarz – zajmie ona większość kadru. Kwadratowy film na potrzeby Instagrama ma rozdzielczość 1080x1080px.

Pionowe wideo 9:16

W pionie dobrze pokazać cała sylwetkę osoby lub całą twarz – wtedy wypełnienie kadru jest najbardziej optymalne. Jeśłi chcemy w pionie pokazywać np. krajobrazy, musimy użyć ruchu – obracając kamerę czy przesuwając ją na sliderze. Te urządzania do ruchów filmowych dostępne są zarówno dla dużych kamer filmowych, jak i dla segmentu kamer sportowych i smartfonów. Pionowy film na potrzeby TikToka ma rozdzielczość 1080x1920px.

Jak pionowe video wygląda w praktyce?

Jesteśmy praktykami, więc przedstawimy jedną z naszych ciekawszych realizacji w formatach do social media. 

Kampania zakładała trzy filmy, każdy w  trzech formatach.

  • Film w formacie poziomym 1920×1080 jako reklama YouTube i na stronę www klienta
  • Film w formacie kwadratowym 1080×1080 jako reklama na Instagram
  • Film w formacie pionowym 1080×1920 jako rolka na Instagram i reklama na TikTok

Komponując postać czy produkt w kadrze pionowym czy kwadratowym, warto zadbać o użycie docelowego formatu, zamiast kombinować z przystosowaniem formatu poziomego do obu rodzajów ujęć – poziomych i pionowych. Rezultat dedykowanych ujęć będzie dużo bardziej przemyślany i kompozycyjnie poprawny. Jeśli mamy taką możliwość nagrajmy dwa oddzielne ujęcia.

Jeśli natomiast nagrywamy np. wydarzenie czy reportaż i oba formaty muszą być identyczne – a dokumentujemy wydarzenie na żywo – wtedy warto nagrywać swój materiał w poziomym 4k i kadrować i skalować go w postprodukcji.

Obie metody są tak dobre jak suma składników przyprawiona odrobiną Twojego specjalnego sosu! Więc nie bój się eksperymentów :)

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.