Jak zbudować panele akustyczne do studia?

14.01.2021Lektor, Wiedza

Inżynier dźwięku w studio

Jeśli poważnie myślisz o adaptacji akustycznej swojego pomieszczenia, warto wybrać panele akustyczne z prasowanej wełny mineralnej. To materiał stosowany zazwyczaj do ociepleń, ale polepsza również własności akustyczne pomieszczenia. Więcej o pochłanianiu i izolowaniu dźwięku znajdziesz w moim innym wpisie.

 

Aby zadbać o akustykę pomieszczenia, nie zawsze potrzebujesz drogich rozwiązań. Lepiej poprawić sytuację już teraz, środkami jakie mamy dostępne teraz. Wymaga to DIY, kreatywności, kompromisu oraz trochę czasu, ale w zamian otrzymujesz czysty dźwięk. Kiedy będzie lepiej, kupisz lepsze panele :)

Jak zbudować panel akustyczny w kilku krokach?

Poniżej przedstawiam krok po kroku budowę moich paneli akustycznych. Zadziwiające jest to, że koszt ich wykonania był bardzo niski, bo większość elementów dostałem lub znalazłem. Reszta to pomysł i ok. trzy godziny pracy.

Same pianki dostałem od kolegi, który zajmuje się adaptacją akustyczną studiów radiowych i telewizyjnych. Były to ścinki po ostatniej realizacji. Ścinki doskonałej jakości akustycznej. Wcześniejsze wersje moich paneli stworzyłem z arkuszy wełny mineralnej Rockwool kupionej tanio w markecie budowlanym.

Aby nie marnować zbyt dużo materiału, dostosowałem wymiar paneli do wymiaru pianek. Potrzebowałem jedynie oprawić pianki w jakiś materiał.

  1. Wybierz wymiar panelu
  2. Przytnij i skręć drewnianą ramę
  3. Przygotuj materiał z zapasem
  4. Obij panel materiałem
  5. Powieś panel we właściwym miejscu
panele akustyczne w studio

Wybrałem materiał tapicerski (do obić meblowych), jakim normalnie obijane są krzesła i kanapy. Materiał taki jest wytrzymały, łatwo się czyści i można go dopasować do koloru mebli w pomieszczeniu. Znalazłem sklep meblowy w Internecie. Materiał kosztował ok 10 zł za metr bieżący, czyli kawałek 1 x 1,5m. Kupiłem też taker czyli pistolet na zszywki (ok. 30 zł). 

Jako, że miałem w planie budowę sześciu paneli, wybrałem się do marketu budowlanego po listewki. Wybrałem listwy o grubości 4cm, takiej jak moje pianki. Listwa 2-metrowa to koszt ok 10-15 zł. Łączna potrzebna długość listew jakich potrzebujesz do budowy to obwód Twojego panelu (2x bok krótszy i 2x bok dłuższy).

W pewnym momencie zabrakło mi listew, a na spacerze osiedlowym zobaczyłem wystawkę meblową przed śmietnikiem, tzw. gabaryty. Ktoś remontował kuchnię i wyrzucił stare meble. Były wśród nich dwie długie listwy z mocnego drewna. Z listew wyjąłem stare gwoździe, oczyściłem trochę, pociąłem je na odpowiednie długości i skręciłem cienkimi wkrętami do drewna. Tak powstała rama mojego panelu.

 

Genialny film tłumaczący zależności dźwiękowe i sugerujący, gdzie możesz umieścić swoje panele akustyczne. Dobry początek Twoich działań audio!

Materiał obiciowy na panel akustyczny trzeba wymierzyć z zapasem, ponieważ ma pokrywać przód i boki panelu. Jako, że panel wisi tyłem do ściany, ten fragment można pominąć i tym samym zmniejszyć koszt budowy.

Panele akustyczne obijamy materiałem, aby wyglądały dobrze, były bardziej trwałe. Niektóre wełny mineralne mogą z czasem kruszyć się, pokrywając małymi ostrymi okruchami podłogę Twojego studia, dobrze więc je zaimpregnować (nawet lakierem do włosów w spreju, sklei luźne drobinki) i opakować.

Materiał obiciowy przyczepiamy do drewnianej ramy panelu za pomocą takera. Można też użyć gwoździ czy wkrętów, ale przy kilku panelach oszczędzimy dużo czasu inwestując w tani tacker w markecie budowlanym. Przypinamy jeden bok, później przeciwny. Następnie przypinamy dwa pozostałe boki. Narożniki zakładamy oraz przypinamy oddzielnie, metodą podobną do pakowania prezentów czy paczek pocztowych.

Na koniec trzeba panel powiesić w miejscu, które potrzebuje zmian akustycznych. Jak znaleźć takie miejsca w naszym studiu? To temat na kolejny wpis na tym blogu.

Poniżej znajdziesz zdjęcia wszystkich opisanych etapów. Po kliknięciu w zdjęcie zobaczysz powiększoną wersję.

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.