Jak poprawić ustawienia kamerki w OBS?

07.04.2022Wiedza

ustawienia kamerki internetowej

Jak dobrać poprawne ustawienia kamerki internetowej? Skupimy się dziś na poprawnym ustawieniu kamerki w bezpłatnym programie OBS (Open Broadcast Studio) za pomocą wbudowanych filtrów. Dzięki temu obraz podczas Twoich live streamingów będzie totalnie absolutnie najlepszy!

Obraz, podobnie jak dźwięk, opisywany jest przez przeróżne parametry. Jasność obrazu i nasycenie kolorów łatwo poznać na oko. Kontrast to stosunek jasnych do ciemnych fragmentów obrazu. Przesunięcie barwy, temperatura barwna czy balans bieli, stosunek zieleni do magenty, czerwieni do błękitu – te parametry warto poznać i zmieniać je w zależności od potrzeb.

Jako przykładu użyję OBS w wersji 27.2.3 w języku polskim, zainstalowanym w systemie Windows 10 wraz z kamerką Logitech 920 HD. Jednak te wskazówki można zastosować do dowolnej wersji OBS pod dowolnym systemem z dowolną kamerką. Powodzenia!

Korekcja jasności, kontrastu, barwy, nasycenia – kiedy opanujesz te ustawienia, każde ustawienia kamerki internetowej – KAŻDEJ KAMERKI – będą poprawne i dopasowane do Twojego otoczenia. 

Jak ustawić kamerkę w OBS?

Po włączeniu OBS znajdź panel „Źródła obrazu” i dodaj nowe źródło klikając „+”. Później wybierz „Urządzenie do przechwytywania wideo” i w menu „Urządzenie” znajdź i wybierz swoją kamerkę internetową, np. „Logitech B920 HD Webcam” lub jakąkolwiek inną. Wbudowane w laptopa kamerki również powinny się pojawiać w menu.

Jeśli Twojej kamerki nie ma na tej liście – sprawdź ustawienia sterowników. Większość kamer działa w trybie plug&play, po podłączeniu nie potrzebują żadnych sterowników i od razu działają. Bardziej egzotyczny sprzęt potrzebuje jednak konkretnych sterowników. Aby je znaleźć wpisz w wyszukiwarkę nazwę modelu swojej kamerki z dopiskiem 'driver’.

Jak poprawić ustawienia kamerki w OBS?

Po wybraniu kamerki zobaczysz obraz z kamerki na ekranie. Możesz go włączać i wyłączać przyciskiem 'Aktywuj/deaktywuj’. Możesz również dostać się do ustawień bazowych kamerki przyciskiem „Konfiguruj Wideo”. Ustawienia będą różnić się w zależności od posiadanego modelu kamerki. U mnie jest możliwość wybrania powiększenia, kilka funkcji producenta  (w moim przypadku Logitech) np. 'RightLight’, 'śledzenie twarzy’, 'auto focus’.

Po zaakceptowaniu ustawień kamerki przyciskiem 'OK’, warto kliknąć w panel 'Filtry’ znajdujący się obok nazwy naszego urządzenia.

ustawienia kamerki w OBS

Jak ustawić filtry kamery w OBS?

Gamma (gamma) – reguluje odpowiedź monitora w obszarze przejścia między kolorami w całym zakresie. Więcej to jaśniej, mniej to ciemniej. Zauważ drobne różnice między gamma a jasnością.

Kontrast (contrast) – reguluje różnicę między jasnymi a ciemnymi obszarami obrazu. Więcej kontastu to jaśniejsze jasności i ciemniejsze cienie. Mniej kontrastu to ciemniejsze jasności i jaśniejsze cienie.

Jasność (brightness) – stopień. Więcej to jaśniejszy obraz, mniej to ciemniejszy.

Nasycenie (saturation) – stopień jaskrawości kolorów. Więcej to bardziej kolorowy obraz, mniej to obraz bardziej stonowany barwnie. Zero nasycenia to obraz czarno-biały.

Przesunięcie barwy (hue) – przesunięcie barwy, często wyrażane w stopniach na kołowym wykresie kolorów. Np. dodanie 5 stopni przesunie kolor skóry w stronę różu, a odjęcie 5 stopni przesunie kolor skóry w stronę zieleni.

W filtrach OBS nie ma w tym momencie regulacji temperatury barwnej czy balansu bieli. Takie ustawienia ciepło-zimno (cold-warm) pozwoliłyby łatwo skompensować to jak barwa oświetlenia w Twoim pomieszczeniu odbija się na kolorach rejestrowanych przez Twoją kamerkę. Tymczasowo można zredukować nieodpowiedni balans bieli za pomocą  kombinacji parametrów – przesunięcia barwy, nasycenia i odpowiedniego LUTa.

Poniżej znajdziesz przykłady podstawowych ustawień filtra kamerki w OBS. Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć. Zachęcam też do własnych prób w oprogramowaniu.

ustawienia kamerki w OBS - wysoki kontrast
ustawienia kamerki w OBS - niski kontrast
ustawienia kamerki w OBS - wysokie nasycenie
ustawienia kamerki w OBS - niskie nasycenie
ustawienia kamerki w OBS - przesunięcie barwy
ustawienia kamerki w OBS - przesunięcie barwy

Co to jest LUT i skąd je wziąć (za darmo)?

LUT to akronim Look Up Tables, czyli jeden z najpopularniejszych schematów przetwarzania obrazu. Dotyczy to zarówno zdjęć i obrazów nieruchomych, jak i filmów. LUTy zawietają informacj co należy zrobić z ciemnymi i jasnymi obszarami obrazu, jak zabarwić czerwienie, a jak zielenie i błękity, jak zmienić ostrość obrazu, jak zmodyfikować barwę i nasycenie w poszczególnych fragmentach kadru. Te wszystkie informacje zawarte są w małym pliku, który możemy wgrać podczas edycji zdjęć lub filmów. W uproszczeniu – to  rodzaj filtra na Instagramie, który nakładasz na swój obraz w dowolnych proporcjach. Filtry takie można również tworzyć samodzielnie, a także pobrać z dużych zasobów dostępnych online.

Trzy przykładowe filmy zawierają linki do pobrania darmowych LUTów, skupiając się na popularnym wyglądzie 'teal and orange’.

Teoria jest dobra w teorii, a praktyka jest dobra w praktyce – zgodnie z tym mottem zachęcam Cię do własnych eksperymentów. Pobierz OBS, włącz tam swoją kamerkę internetową i pobaw się ustawieniami filtra kolorów. Pobierz kilka darmowych LUTów i wczytaj je w filtrze kolorów. Nie stosuj radykalnych ustawień – często wystarczy zmienić 3-5% jakiegoś ustawienia, aby zobaczyć poprawę. Rezultaty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

Oprócz ustawienia samej kamerki, warto dobrać odpowiedni zestaw do streamingu, zadbać o dobre tło i scenografię w Twoim filmie.

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.