Jak działa film wyjaśniający czyli explainer video?

19.05.2020Wiedza

wektor vs bitmapa

Filmy wyjaśniające jak działa produkt lub usługa to coraz częściej używana technika edukacji klientów. Explainer video, w skrócie 'explainer’ to dobry sposób na zapoznanie klienta z cechami Twojego produktu. Jak go przygotować?

Czas trwania filmu wyjaśniającego powinien być krótki – klient na tym etapie jeszcze nie kupił Twojego produktu, więc niepotrzebna mu cała lista funkcji, czy instrukcja obsługi. Tutaj chodzi bardziej o spis treści czy streszczenie – opowiedz jak możesz pomóc klientowi w ciągu 60-90 sekund.

Forma filmu może być różnorodna – może to być film z aktorami, prezentacja produktu z głosem lektora, rysowanka na tablicy, animacja poklatkowa czy efekty rodem z filmu sci-fi. Wszystko zależy od charakteru Twojego produktu i tego jak chcesz go przedstawić. Czy ma być 'swojski’ czy hiper-nowoczesny? Czy kierowany jest do dzieci, dorosłych czy seniorów? Do grupy klienckiej, tzw. targetu dobieramy cały charakter filmu – tempo akcji, postaci, kolory, fonty, grafiki.

Animacje logo i danych

Przepis na explainer w czterech krokach:

  1. Znajdź problem lub bolączkę klienta
  2. Rozwiąż problem przez Twój produkt
  3. Wyjaśnij jak to działa
  4. Wezwij do działania

Znajdź problem lub bolączkę Twojego klienta

Twój produkt powstał po to, aby ludziom, żyło się łatwiej. Nieważne, czy mówimy o nowej obieraczce do marchewki czy rewolucyjnej usłudze księgowej. Bez niej jakiś aspekt życia jest trudniejszy, a dzięki niej klient zyskuje czas, wygodę, spokój ducha. Dlatego w komunikacji wizualnej, pokaż najpierw problem, a później, niczym rycerz na białym koniu, nadejdzie rozwiązanie. Warto pokazać problem jako konkret – pamiętajmy, że naszych klientów nie interesuje żarówka – oni po prostu chcą mieć jasno w domu.

Zapewnij rozwiązanie problemu przez Twój produkt

Każdy problem można rozwiązać. Wygrywa ten produkt/usługa, która zrobi to a) najszybciej b) najskuteczniej c) najtaniej. Lub idealnie d) wszystkie powyższe.

Co powoduje, że Twój produkt działa tak dobrze? Może to wyjątkowa jakość użytych materiałów?  Co jest tym 'magicznym składnikiem’? Czy to mikrogranulki, a może cząsteczki srebra? A może to unikalne podejście naszych pracowników, wyśmienita obsługa klienta? Nietypowe godziny otwarcia sklepu? Co wyróżnia Twój produkt i sprawia, że to właśnie on rozwiązuje najlepiej ten problem?

Wyjaśnij jak to działa

Jakie procesy zachodzą, aby produkt spełniał swoje zadanie? Jakie etapy działań trzeba wykonać, aby osiągnąć sukces przy użyciu Twojego produktu lub usługi? Przedstaw je tutaj w uproszczonej formie. Możesz to zrobić za pomocą podziału na kroki – krok 1, krok 2, itp.

Możesz też przedstawić działanie na przykładzie osoby (reprezentanta grupy docelowej), np. „To jest Karol. Karol chce wyprać swoją koszulę, ale popsuła mu się pralka. Jak to zrobi? Wystarczy oddać ją do pralniomatu. Zarejestruj się na stronie …” 

Wezwij do działania 

Call to action to wezwanie do działania klienta, np. rejestracji na stronie, kupna produktu, telefonu do konsultanta. Człowiek obejrzał reklamę. Spodobała się. Co teraz? Co zrobić, aby zamienić widza w klienta? Jaki pierwszy krok powinien zostać wykonany?

Powinien to być najmniejszy możliwy wysiłek, np. wejście na daną stronę, rejestracja do newslettera, zapis na spotkanie.

Nie oczekuj jako pierwszego pożądanego kroku klienta skomplikowanych lub czasochłonnych czynności, np. napisania długiego tekstu czy wypełnienia kilku stron formularza. Nawet jeśli te etapy są konieczne, buduj je stopniowo w miarę zwiększania zaangażowania klienta.

Dla kogo animacja explainer, a dla kogo film? 

Właściciele firm, którzy nie chcą promować swojej marki osobistej pojawiając się w firmie, a zamiast tego skupić się na zaletach swoich usług, powinni skorzystać z animacji explainer. Animacja to również dobre rozwiązanie jeśli chcesz zacząć promować swoją firmę, ale mierzysz się z tremą lub inną blokadą motywacyjną. W explainerze nie pokazujemy Twojej twarzy, wystroju biura, głos może zapewnić profesjonalny lektor, a tekst napisać copywriter. To idealny start.

Ci natomiast, którzy wyjaśniając swoje produkty czy usługi chcą przy okazji pokazać swoje otoczenie – warto, aby rozważyli filmy eksperckie. Wtedy prezentujesz swój produkt lub usługę, a przy okazji budujesz zaufanie do siebie jako marki – widać wygląd, słychać ton głosu, czuć energię. Jesteś wtedy frontem swojej firmy. To propozycja dla osób, które na co dzień bezpośrednio pracują z klientami.

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.