Jak dobrze wyglądać na spotkaniach online?

24.11.2020Wiedza

spotkanie online

Oto 10 ważnych wskazówek jak zmienić się w bohatera spotkania online! Zoom, Skype, Meets, Whatsapp – wszędzie zabłyśniesz :) Może nie dosłownie, warto jednak mieć matową twarz. Ale to możemy ustalić na starcie – poprawa nastąpi, bo każdą umiejętność da się przenieść na wyższy poziom.

Najpierw wykonaj takie proste ćwiczenie:

Najlepiej przed przeczytaniem tego wpisu zrób sobie fotkę selfie w tym miejscu, gdzie przeważnie odbywasz spotkania online. To będzie nasze 'przed’. Drugą fotkę zrób po zastosowaniu naszych wskazówek. To będzie 'po’. Powodzenia!

 

Na podstawie badań wiemy, że pierwsze wrażenie robi się w trakcie pierwszych 7 do 15 sekund. Warto o nie zadbać na spotkaniach online. Dlaczego? Zwiększamy swoje szanse biznesowo, czujemy się pewniej oraz po prostu wyglądamy lepiej, a to jeszcze nikomu nie zaszkodziło. 

PRZED – największe błędy popełniane na spotkaniach online

Tło jest ważne, a jego wygląd wpływa na odbiór profesjonalny nas i naszej marki. Zadbaj o najbliższe otoczenie. Czasami jeden szczegół w tle potrafi odwrócić uwagę od postaci i tego co mówi. 

Kilkoma łatwymi ruchami oczyścisz kadr, zbierz ubrania, poduszki, kocyki, pudełka, papiery. Pro tip – jeśli przerzucisz te rzeczy na stertę poza kadrem, zajmie Ci to 15 sekund! Ale serio, bałagan w tle musi zniknąć.

Jeśli możesz, włącz delikatne światło w tle. Lekki akcent świetlny spowoduje, że tło będzie wyglądało ciekawiej. Jeśli masz żarówkę RGB, warto użyć kolorów chłodnych, np. niebieskiego czy turkusowego. W ten sposób stworzysz kontrast kolorystyczny do twarzy, która przeważnie mieści się w tonach ciepłych, np. pomarańczach czy brązach.

auto prezentacja online przed

PO – te kilka „trików” podniesie Cię na profesjonalny poziom

Użyj dodatkowego światła. Nad monitorem warto umieścić dodatkowe oświetlenie. Może to być lampka biurkowa, najlepiej z regulacją mocy światła. Jeśli chcesz kupić oddzielny sprzęt – znajdź ring-light LED do makijażu. Te lampy pierścieniowe równo oświetlają całą twarz i najczęściej mają kilka ustawień jasności, więc łatwo dopasujesz ustawienia.

Ustaw kamerę. Kamery internetowe mają zazwyczaj opcję ustawiania balansu bieli, kontrastu i jasności. Czasami dostępne jest też rozmycie tła, warto z niego skorzystać, aby ukryć szczegóły tła przed widzami oraz uwypuklić postać.

Zadbaj o wygląd. Ogolona twarz zamiast kilkudniowego zarostu. Uczesane włosy zamiast potarganej fryzury. Koszula zamiast t-shirtu. Przypudrowana matowa skóra zamiast świecącej się od potu twarzy.

auto prezentacja online przed

Miłe dotatki. Co jeszcze na konferencjach online?

Patrz w kamerę. Jeśli masz 2 monitory, postaraj się przenieść okno z rozmówcą tuż pod obiektyw kamerki internetowej. Jeśli musisz sprawdzać dane na innym ekranie, powiedz o tym rozmówcy online. W przeciwnym razie mogą pomyśleć, że w trakcie rozmowy z nimi przeglądasz Facebooka.

Dobry dźwięk jest ważny, a czasami stanowi o sukcesie czy porażce spotkania online. Dlatego warto użyć dodatkowego mikrofonu. Możesz go podłączyć do komputera lub telefonu. Jest też opcja słuchawek bluetooth, które często zawierają wbudowany mikrofon. 

Dobra nazwa użytkownika. W kontekstach biznesowych powinno to być imię i nazwisko plus nazwa firmy lub branża, np. „Patryk Matela – streetvid.pl”. W kontekście e-learningu, zamiast branży można wpisać 'prowadzący’, aby nowe osoby łatwo mogły nas zidentyfikować.

Zadbaj o dykcję. Czytaj na głos swoje przemówienia, czytaj dzieciom książki, ucz się kontrolować intonację, tempo głosu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak naturalnie czytać z telepromptera?”

Napisz o swoim pomyśle, a my umówimy spotkanie, zbadamy Twoje potrzeby i znajdziemy rozwiązanie.